úterý 28. listopadu 2023

Podzimní část Trail-O-vé sezóny

Po odpočinkovém měsíci se v druhé polovině letních prázdnin opět rozběhl kolotoč trailových závodů a naši tradiční závodníci (Pavel ml.; Ján a Jonatán Furuczovi) byli opět vidět. A protože závodů nebylo úplně málo, tak tentokrát lehce stručněji:

  • Mistrovství Slovenska v Pre-O sprintu (15. 8.) – a Ján v roli hlavního pořadatele. Závod byl zároveň uspořádán jako ukázkový/náborový souběžně s Veteránským MS v OB (naším zástupcem na MS byl Láďa), které se konalo v okolí Košic. Jonatán jako závodník obsadil 14. místo.
  • Světový ranking v Maďarsku (26.–27. 8.) – a zároveň první přípravný závod na MS 2025, které uspořádá Maďarsko společně se Slovenskem (a Furuczovi budou hlavní pořadatelé slovenské části mistrovství). Závody byly velice náročné hlavně z hlediska počasí (37 °C ve stínu, kterého bylo v závodním prostoru naprosté minimum…). Na programu byly následující tři závody (+ výsledky): Pre-O – 3. Pavel, 46. Ján a v juniorech 1. Jonatán (7. celkově!); Temp-O – 1. Jonatán v juniorech (opět 7. celkově!), 11. Pavel a 14. Ján; a Pre-O sprint – 1. Pavel, 3. Ján a 13. Jonatán).
  • Memoriál Petry Severýnové a také Český pohár ve Vrchlabí (16.–17. 9.) – terénově jednodušší závody, které ovšem nedaly nic zadarmo. Sobotní Pre-O – 1. Ján, 4. Jonatán (vítězství v juniorech a stejně tak následující den) a 7. Pavel a nedělní Temp-O – 1. Pavel, 2. Jonatán a 7. Ján.
  • Tréninkové závody ve Slovinsku – Idrija + Rakov Škocjan (23.–24. 9.) – na programu byly závody v Pre-O a Pre-O Sprintu za účasti Furuczových. Jonatán vyhrál oba závody v juniorech, v celkovém pořadí jeho výkony stačily na 12. a 9. místo. Ján obsadil místo 14. a 5.
  • Světový ranking Itálie č. 1 (30. 9. a 1. 10.) – první italský výlet do relativně nedaleké Palmanovy (historické město s opevněním ve tvaru devíticípé hvězdy nedaleko rakouských a slovinských hranic). Na programu byly opět dva závody, sobotní kombinovaný (15 kontrol klasicky + 4 tempové stanoviště), přičemž kromě jednotlivců se vyhlašovaly i dvoučlenné štafety (prostý součet výsledků jednotlivých závodníků), a nedělní klasické Temp-O se sedmi stanovišti. A výsledkově? V sobotu 2. Pavel, 5. Ján a 9. Jonatán v jednotlivcích a 1. (Pavel + Ján) a 2. (Jonatán + Šimon Mižúr) ve štafetách. V nedělním tempu byly výsledky velice podobné – 3. Pavel, 5. Ján a 13. Jonatán.
  • Tréninkové závody ve Varšavě a okolí (14.–15. 10.) – Pavel dává po dlouhém přemýšlení závodní volno a reprezentace oddílu zůstává pouze na slovenské části oddílu. Na programu byla vydatná dávka vyřešených úloh v podobě Pre-O + sprintu v sobotu a dvou Temp-O závodů v neděli. Naši závodníci se výsledkově hezky střídali: Pre-O – 6. Jonatán a 8. Ján, Pre-O Sprint – 3. Ján a 6. Jonatán, Temp-O č. 1 – 4. Ján a 7. Jonatán a Temp-O č. 2 – 1. Jonatán a 5. Ján. Jonatán zároveň zvítězil v juniorské kategorii ve všech čtyřech závodech.
  • Světový ranking Itálie č. 2 (28.–29. 10.) – tentokráte letecky do Říma a poté necelou hodinku autem do Cerveteri. Pořadatelé připravili velice netradiční terén v těsné blízkosti etruské nekropole, která je zapsaná i na seznamu světového dědictví UNESCO. Omezený závodní prostor bohužel maličko ublížil závodu v Pre-O, protože nenabízel možnost postavit dostatečně obtížné úlohy a zhruba polovina závodníků (34 ze 70) prošla závodem bez chyby… Z našich závodníků se účastnil pouze Pavel, který obsadil 2. místo v sobotním tempu a 20. v nedělní klasice.
  • Český pohár v Mladé Boleslavi (11. 11.) – poslední závody letošní sezóny v kompletním složení. Závodní den začínal parkovým tempem se sedmi stanovišti, ze kterého se plynule pokračovalo na klasiku na přilehlou louku s roztroušenou vegetací a několika terénními detaily. Výsledkově závody dopadly následovně: Temp-O – 2. Pavel, 6. Jonatán a 8. Ján; Pre-O – 1. Pavel, 4. Ján a 9. Jonatán. Jonatán také potvrdil svoji dominanci v juniorech, kde opět dvakrát zvítězil.
  • Zároveň byl těmito závody uzavřen letošní Český PRE-O pohár, kde Pavel suverénně zvítězil, Jonatán s Jánem skončili na 7., respektive 11. místě z důvodu chybějících závodů z jarní části sezóny.
  • Obzvláště pro Pavla je velká škoda, že letošní sezóna již skončila. Po nevýrazných výkonech v průběhu celého roku to začínalo během podzimu a hlavně posledních dvou víkendů konečně vypadat, že nalezl svoji ztracenou formu. Nezbývá tak doufat, že si formu dokáže přenést do sezóny následující, která vypukne již na přelomu února a března v Praze.